Hogyan ismerjük fel az egészséggel kapcsolatos félrevezető tartalmakat?

A leggyakoribb mítoszok
Rengeteg mítosz szól különféle diétákról, edzéstípusokról vagy épp az alvásunk minőségéről. Ennek az az oka, hogy a legtöbb embert épp ezek a kérdések foglalkoztatják.
Így például:
- Csodadiéták: Nincs olyan diéta, ami önmagában képes lenne megoldani minden egészségügyi problémát.
- Előnyös és előnytelen ételek: Nincsenek egyértelműen jó vagy rossz ételek, a kulcs ugyanis a mértékletesség.
- Öregedés és izomtömeg-vesztés: Több izmot veszítünk a passzivitásból adódóan, mint az öregedés miatt.
- Alvássegítés: Nem minden alvássegítő módszer hatásos, és sokszor egyáltalán nincs szükség hosszútávú gyógyszeres beavatkozásra.
Az álhírek felismerése
Annak érdekében, hogy felvegyük a harcot a dezinformációval, fontos megértenünk, hogy hogyan és miért terjesztenek az emberek álhíreket. Néhányan azért teszik, hogy a publikációjuk olvasottságát növeljék, ezért előszeretettel használják a "rákkeltő", "toxikus" vagy "veszélyes" jelzőket. Másokat pedig az eladások növelése motivál, ezért nemlétező előnyökkel hirdetik a saját termékeiket. Megint mások egyszerűen csak unatkoznak, és kíváncsiak, mire képes egy álhír. Az alábbiakban megosztunk néhány tippet az álhírek kiszűrésével kapcsolatban:
- Kezeljük fenntartásokkal a túlzó, hatásvadász címeket!Győződjünk meg arról, hogy a cím állításait a cikk bizonyítékokkal is alátámasztja!
- Ellenőrizzük a megjelenés dátumát!A közölt információnak naprakésznek kell lennie, épp ezért tudnunk kell, hogy mikor született az adott cikk és mikor módosították a tartalmát.
- Nézzünk utána a szerzőnek! A legtöbb álhír névtelen forrásból származik és lehetetlen utánajárni a szerzőnek.

Az álhírek hatásai
Az egészségügyi dezinformációnak súlyos következményei lehetnek, mivel tömegeket képesek befolyásolni a döntéshozatal során.
Például a rákkezelésekkel vagy bizonyos gyógyszerek hatékonyságával kapcsolatos tévhitek kuruzslók felé terelik az embereket ahelyett, hogy megfelelő orvosi ellátásban részesülnének.

Ezt tedd, ha álhírrel találkozol!
Annak érdekében, hogy sikeresen felvegyük a harcot az álhírekkel szemben, a következőket javasoljuk:
- Egyeztessünk szakemberekkel! Ha bizonytalanok vagyunk, forduljunk az egészségügyi szakemberekhez!
- Ellenőrizzük az információforrást! Minden esetben nézzünk utána, hogy az adott információt más forrás is alátámasztja-e!
- Kerüljük az ellenőrizetlen forrásból származó információ megosztását! Ha valamiben nem vagyunk biztosak, ne osszuk meg másokkal!
- Jelentsük az álhíreket! A legtöbb közösségi oldalakon, így például az Instagramon, Facebookon vagy LinkedInen beépített felületspecifikus panaszfelületet is találunk, ahol megjelölhetjük a gyanús posztokat vagy profilokat.